Beslenme Bulteni

Türkiyenin bir numaralı beslenme portalı
Sistem saati: 24 Tem 2014, 19:42

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 29 ileti ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
İletiTarih: 25 Ekm 2013, 10:41 
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 0 zaman
Aldığı teşekkür: 1 zaman
Kah tahlilimde d vitamini oranım 20 çıktı. bunun oldukça düşük bir değer olduğunu öğrendim. takviye olarak solgar'ın d vitamini takviyesini aldım.

http://www.solgar.com.tr/urun/vitamin-d3-1000-iu/3340

ancak yine de kararsızım. devitt-3 ampül kullanmanın daha etkili olacağını düşünüyorum.
Solgar'dan hergün bir tane alıyorum. ampül almam gerekse nasıl bir periyotta kullanmalıyım. Teşekkür ederim.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 25 Ekm 2013, 11:00 
Süper kullanıcı
Süper kullanıcı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 586 zaman
Aldığı teşekkür: 286 zaman
Sayın Forumdaşım
Hocamız D vitamini seviyesini korumak için 2 ayda 300000iu/ml öneriyor.günde 5000iu demektir.Sizin içtiğiniz sanırım 1000 iu luk.Bu durumda yetersiz kalıyor.Üstelik d vit. seviyesini arttırmanız gerekir.
Siz hemen devit-3 ampül alınız.Bir ay sonra ikincisini alınız .Bir yandanda haplarını içiniz.Riske girmeden seviyenizi yükseltmiş oluruz.İlacın kaç adet olduğunu yazarsanız devemını nasıl yapacağımızı söylüyebilirim.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 25 Ekm 2013, 11:17 
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 0 zaman
Aldığı teşekkür: 1 zaman
Sayın Ali Sinan

Benim kullandığım takviyenin üzerinde 1000 ıu yazıyor. toplam 100 kapsüllük. ancak şu an 95 kapsül var. ampülü ve bendeki takviye nasıl bir periyotta almalıyım detaylı yazarsanız sevinirim. özellikle ampülleri hangi sıklıkla almalıyım yazarsanız sevinirim. D vitamini oranım hangi seviyeye geldiğinde dozajları düşürmeliyim yani arttırmaya yönelik değil korumaya yönelik almalıyım, başlangıçtan kaç ay sonra tahlil yaptırmalıyım vs.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 25 Ekm 2013, 18:01 
Süper kullanıcı
Süper kullanıcı
Kullanıcı avatarı

Sayın F0rumdaşım
D vitamini seviyesinin 20 olduğunu söylediniz.Bunun degerinin ng/dl olduğunu kabul ediyorum, nmol/l ise haberim olsun.
Hemen Devit 3 ampül alınız.ikincisini bir hafta sonra alınız üçüncüsünü bir ay sonra alınız.Bundan sonra 3ayda bir alınız.Hapınız bitince iki ayda bir alınız.Bir yandanda her gün bir adet hap içiniz.üçüncü ampülü içtikten 15 gün sonra tahlil yaptırınız.Değer yaklaşık 90-100 ng/ml olacaktır.Güneşlendiğiniz günler hap içmeyiniz.Hocamızın d vit. ile ilgili bültenini okuyunuz.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 25 Ekm 2013, 18:17 
Süper kullanıcı
Süper kullanıcı

Ettiği teşekkür: 338 zaman
Aldığı teşekkür: 297 zaman
Sayın forum üyeleri. Yabancı bazı kaynaklarda d vitamininin düzgün bir şekilde vücut tarafından kullanılabilmesi için magnezyum,a vitamini,boron,çinko ve k vitaminine ihtiyaç olduğunu okumuş bulunmaktayım. Hatta geçenlerde karşıma çıkan bir yazıda a vitamini olmaksızın d vitamininin,d vitamini olmaksızın da a vitamininin bir işe yaramayacağını okudum. Şu an kaynak belirtemeyeceğim. Hocamızın bu konudaki fikirlerini merak etmekteyim.Bilgisi olan varsa beni aydınlatabilirse çok memnun olurum. Teşekkürlerimle.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 27 Ekm 2013, 19:41 
Süper kullanıcı
Süper kullanıcı
Kullanıcı avatarı

Sayın Nilüfer Hn.
Ben ciddi olarak ilk bilgilenmemi 3 yıl önce Pof.Dr. Kenan Demirkol tarafından aldım.Ve ondan etkilendiğim için sanırım D vit. ve omega-3 dışında hiç bir takviye hiç bir vitamin almam.O zaman hocamın söylediği söz hala kulaklarımda.E vitamini kanseri engelleyici etkisi var denir fakat yapılan araştırmalarda E vitamini kullananlarda kullanmıyanlara göre % 10 daha çok kanser görülmüştür.Bunun için her şeyin dogal olarak almamız gerekir'.Bu yüzden hiç bir şey kullanmıyorum.Aslında bu konuyu Ahmet Hocamada sormayı düşünüyorum.
TDD tam uyguladığımızda gerekli olan vitaminleride aldığımıza inanıyorum.Eksik olan elementleride kaya tuzundan sağladığımızı düşünüyorum.
Yinede güneşten alınan d vitamini en aktif olanı .Zaten bu d vitamini aslında vitamin degil bir hormondur.Belkide dediğiniz vitaminler olmayınca hormona çevrilemiyor.

En son ali sinan tarafından, 31 Ekm 2013, 17:55 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 27 Ekm 2013, 20:24 
Tam üye
Tam üye

Ettiği teşekkür: 11 zaman
Aldığı teşekkür: 28 zaman
ali sinan bey.

kaya tuzunu nereden temin ettiniz.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 28 Ekm 2013, 09:54 
Süper kullanıcı
Süper kullanıcı
Kullanıcı avatarı

Yusuf Bey
İtiraf ediyorum bu güne kadar aktarlardan aldıgım kg 5-10 tl (önce Himaliya tuzu kullanıyordum.)Bir kısmı göl tuzu olabilir.Bilye büyüklüğündeki tuzları çektiriyordum.En son sadece bir tuzcunun yanına gidip gördümki benim tuzlara benzer tuzlara ceviz büyüklüğünde bile olabiliyor göl tuzu dedi ve kg 2 tl.Megersem göldende irili ufaklı çıkıyormuş.Kaya tuzları çok daha kalın parçalardan oluşuyor anlaması çok zor.Sadece kaya tuzları biraz daha parlak oluyor.Tuz çok önemli olduğundan emin olabildiğim yerden almak istiyorum.Tuzcuda kaya tuzunun fiyatı 8 tl.Başka yerde çektirdiği için güvenemedim.Gerekirse tuz ocağına gidip alacağım.önceleri su filitre cihazımın içinde mineral kazandırıcı kaya parçaları vardı.Japon malı .sonra bizim türk kaya tuzlarını kırarak parça halinde kullanmaya başladım.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 28 Ekm 2013, 18:00 
Tam üye
Tam üye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 173 zaman
Aldığı teşekkür: 377 zaman
NILUFER yazdı:
Sayın forum üyeleri. Yabancı bazı kaynaklarda d vitamininin düzgün bir şekilde vücut tarafından kullanılabilmesi için magnezyum,a vitamini,boron,çinko ve k vitaminine ihtiyaç olduğunu okumuş bulunmaktayım. Hatta geçenlerde karşıma çıkan bir yazıda a vitamini olmaksızın d vitamininin,d vitamini olmaksızın da a vitamininin bir işe yaramayacağını okudum. Şu an kaynak belirtemeyeceğim. Hocamızın bu konudaki fikirlerini merak etmekteyim.Bilgisi olan varsa beni aydınlatabilirse çok memnun olurum. Teşekkürlerimle.

Sizin kaynak belirttiği unsurları hangi açıdan değerlendirmiş bilemiyorum, benim bildiklerim şöyle:

D vitamini maalesef günümüzde yetersizliğinden dolayı isole, çıplak form olan tablet veya apul şeklinde alıyoruz. Tabiki hiç yoktan çok iyi.
Doğal ortamda ve en makbul d vit sentezi, alımı deri yoluyla oluyor biliyorsunuz. Deride d vit sentezi depo olarak yapan etken kolestrol sülfat. Kolestrol sülfat vücut tarafından çok iyi yapılırsa, güneşten aldığınız d vit sentezi de çok iyi olacak, daha kaliteli d vitiniz olacak. Peki kolestrol sülfatın iyi(olgun) ve yeterince olması için neler lazım: Sülfürlü vede bol vitaminli-mineralli hayvansal yağlar,tereyağ,zeytinyağı, proteinler ve A, E , K vitaminleri . D vitamin ve A,E,K vitaminleri yağda eriyen ve beraber sinerjik olarak birbirinin etkilerini artırmaktadır. http://www.westonaprice.org/ yazarlarından Chris Masterjohn ve Stephani Seneff'in ilgili yazılarından detay bulabilirsiniz. Bu yüzden içinde az da olsa sülfatlı fermente cod liver yağı(balık karaciğer yağı) tüketiminin önemli olduğunu söylerler.

Depo d vit aktif d vit olarak kullanılırken magnezyum çok önemlidir. Etkin dağılım sağlar. Vucut tarfından iyi kullanımını sağlar. Diğer anılan mineraller ve k2 vitamini d vitin kemik dokusu yapımı gibi bir çok faaliyette bulunmasında eşgüdümlü olarak görev alır

En son memedik tarafından, 29 Ekm 2013, 08:28 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.

Sayfa başı
 Profile bak  

İletiTarih: 28 Ekm 2013, 18:40 
Süper kullanıcı
Süper kullanıcı

Ettiği teşekkür: 338 zaman
Aldığı teşekkür: 297 zaman
memedik yazdı:
NILUFER yazdı:

Sizin kaynak belirttiği unsurları hangi açıdan değerlendirmiş bilemiyorum, benim bildiklerim şöyle:

D vitamini maalesef günümüzde yetersizliğinden dolayı isole, çıplak form olan tablet veya apul şeklinde alıyoruz. Tabiki hiç yoktan çok iyi.
Doğal ortamda ve en makbul d vit sentezi, alımı deri yoluyla oluyor biliyorsunuz. Deride d vit sentezi depo olarak yapan etken kolestrol sülfat. Kolestrol sülfat vücut tarafından çok iyi yapılırsa, güneşten aldığınız d vit sentezi de çok iyi olacak, daha kaliteli d vitiniz olacak. Peki kolestrol sülfatın iyi(olgun) ve yeterince olması için neler lazım: Sülfürlü tereyağ,zeytinyağı, proteinler ve A, E , K vitaminleri . D vitamin ve A,E,K vitaminleri yağda eriyen ve beraber sinerjik olarak birbirinin etkilerini artırmaktadır. http://www.westonaprice.org/ yazarlarından Chris Masterjohn ve Stephani Seneff'in ilgili yazılarından detay bulabilirsiniz. Bu yüzden içinde az da olsa sülfatlı fermente cod liver yağı(balık karaciğer yağı) tüketiminin önemli olduğunu söylerler.

Depo d vit aktif d vit olarak kullanılırken magnezyum çok önemlidir. Etkin dağılım sağlar. Vucut tarfından iyi kullanımını sağlar. Diğer anılan mineraller ve k2 vitamini d vitin kemik dokusu yapımı gibi bir çok faaliyette bulunmasında eşgüdümlü olarak görev alır

Teşekkürler sayın Memedik.

İlgilenen olursa Chris Masterjohn un ilgili yazısının bağlantısını veriyorum.Diğer notunuzla ilgili biraz düşünmem gerekiyor. cevabım gecikebilir. Selamlar..

http://www.westonaprice.org/cod-liver-o ... oil-debate

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 29 ileti ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz